Nakrywanie prostokątnego stołu.
P 1. PROSTOKĄT NA PROSTOKĄT - Stół prostokątny nakrywamy obrusem prostokątnym. Standardowo obrus powinien zwisać ok. 25 cm czyli do wymiaru stołu w każdą stronę dodajemy 50 cm.
Np: stół ma wymiar 80cm x 120 cm, obrus na taki stół to (80+50= 130 x 120+50=170) czyli obrus powinien mieć wymiar 130cm x 170 cm. Obrus będzie zwisał po 25 cm z każdej strony.
Obrus może zwisać minimum 20 cm (mniej jest już mało elegancko), ale może zwisać dłużej niż 25 cm, zależy to od wysokości stołu i wysokości krzeseł. Jeśli obrus zwisa zbyt długo to leży na krzesłach lub na kolanach osób siedzących za stołem i łatwo go niechcący ściągnąć, wstając od stołu.
Schemat P1.
P 2. KWADRAT PO SKOSIE NA PROSTOKAT - Na prostokątny stół kładziemy duży kwadratowy obrus po skosie. Taki układ ma taką wadę, że rogi po dłuższym boku stołu zwisają dość dużo. Pasuje on do stołu stojącego dłuższym bokiem przy ścianie lub oknie. Może być tak nakrywany stół na co dzień. Wielość obrusa jest tu dowolna i zależy od naszej inwencji.
Schemat P2.
Kwadratowy obrus może być mniejszą nakładką położoną po skosie na środku stołu. Jest to bardziej dekoracja stołu na co dzień, ale podając serwetki lub podkładki pod talerzyki, taki układ może służyć np. do podania podwieczorku.
P 3. BIEŻNIK I PODKŁADKI NA PROSTOKĄT – Jeśli mamy bardzo ładny stół np. z rzeźbionymi bokami lub szklany, wtedy możemy nakryć go długim bieżnikiem, a po bokach położyć prostokątne podkładki. Bieżnik w takim układzie powinien być 40-50 cm dłuższy od długości stołu. Podkładki powinny mieć wielkość 30x40 cm lub 35x45 cm.
Jeśli stół jest bardzo długi można położyć krótszy bieżnik na środku stołu, a ze szczytu położyć również podkładki.
Schemat P 3.
P 4. BIEŻNIKI I PODKŁADKI NA PROSTOKAT (STYL JAPOŃSKI) – w takim układzie kładziemy dwa bieżniki w poprzek stołu, ze szczytu stołu kładziemy (ale niekoniecznie) podkładki.
To bardzo ładnie nakrycie na przyjęcie, gdzie podajemy np: sushi lub dania kuchni chińskiej.
Schemat P 4.
P 5. ODWROTNY PROSTOKAT NA PROSTOKAT– jest to identyczny sposób jak w przypadku owalu. Ostatnio weszła moda na nakrycie stołu prostokątnym obrusem, położonym dłuższym bokiem na krótszy bok stołu, tak ze pozostają nie nakryte brzegowe kawałki stołu po krótszych bokach. Bardzo ładnie prezentują się tak obrusy w paski, wykończone po jednym boku np. koronką. Szerokość obrusa musi być minimum 40 cm mniejsza od długości stołu, aby pozostawione kawałki stołu miały ok. 20 -25 cm
Schemat P 5.
Nakrywanie kwadratowego stołu.
KW 1. KWADRAT NA KWARDAT – Na stół kwadratowy kładziemy obrus w kwadracie. Podobnie jak w przypadku prostokątów standardowo obrus powinien zwisać 25 cm, czyli obrus powinien być większy od wymiaru stołu o 50 cm w każdą stronę.
Np. stół ma wymiar 100 x 100 cm, wymiar obrusa (100+50 x 100+50) powinien wynosić 150 x 150 cm
Obrus może zwisać więcej albo mniej, ale to zależy już od okoliczności, wysokości stołu i krzeseł.
Schemat KW 1.
KW 2. PROSTOKĄT NA KWADRAT – Na kwadratowy stół kładziemy mniejszy obrus prostokątny lub w przypadku małego stołu szerszy bieżnik. To nakrycie dla dwóch osób na mały kwadratowy stolik. Wielkość takiego obrusa musi być tak dobrana, aby odsłoniętych było ok. 10cm stołu na przeciwnych bokach, natomiast na pozostałych bokach obrus może zwisać dowolną długość, o ile tam nie będą siedziały osoby, jeśli tak do zwis obrusa standardowy 25cm.
Schemat KW 2.
KW 3. PODKŁADKI NA KWADRAT – jeśli mamy mały kwadratowy stół możemy zastosować jako nakrycie podkładki, a na środku serwetkę lub też podkładkę. To nakrycie mniej oficjalne, bardziej codzienne, ale przy zastosowaniu eleganckich podkładek i serwetek nakrycie może służyć na małe przyjecie.
Dodatkowym rozwiązaniem będzie płożenie („Kwadrat na kwadrat”) dużego obrusa kwadratowego jako tło: gładkiego, dobranego kontrastowo do podkładek.
Schemat KW 3.